Close
Close

Czym są owce jałowca? Do czego je wykorzystać?

Owoce jałowca suszone są przyprawą stosowaną miedzy innymi do bigosu, baraniny, dziczyzny, wszelakich pasztetów, cielęciny. Może je dodawać także do dań z fasoli, kapusty, ogórków czy buraków ćwikłowych. Idealnie sprawdzą się również do tłustych i ciężkostrawnych potraw i do marynowania grzybów. Są także świetne jako dodatek do jesiennej herbaty.

Owoc jałowca ma leśny zapach i słodki, gorzko-palący smak.

Jak owoce jałowca wpływają na zdrowie?

Owoce jałowca suszone wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Maja działanie moczopędne. Pobudzają soki żołądkowe, dzięki czemu przyspieszają procesy trawienne. Wykazują bardzo silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Domowa nalewka/napar z owoców suszonego jałowca to pradawny sposób na bóle mięśniowo-stawowe. Wcierany w skórę, rozgrzewa, co zmniejsza ból. Polecany jest dla osób zmagających się z artretyzmem, reumatyzmem, w przypadku stanów zapalnych mięśni i nerwów oraz bóli po intensywnym wysiłku.
Owoce jałowca są wykorzystywane także do olejków eterycznych. Olejek z jałowcem stymuluje ruch nabłonka w układzie oddechowym, pobudza wydzielanie śluzu i pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Ułatwia odkrztuszanie. Pomaga także w poprawie samopoczucia i łagodzi stany lękowe.

Nie należy stosować środków z jałowcem u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także nie jest zalecany osobom zmagającym się ze wrzodami żołądka.

Suszony jałowiec idealnie sprawdza się także jako przyprawa i dodatek do różnego rodzaju alkoholi. To właśnie dzięki nim gin i wódka myśliwska mają tak charakterystyczny aromat. Jałowiec stosuje się także do doprawiania piwa czy octu ziołowego.

 

Śledź na naszym koncie na Facebooku i Instagramie nasze nowości! Bądź z nami na bieżąco!