Close
Close

Figi czy daktyle? Co lepsze?

Figi suszone oraz daktyle suszone to jedne z najczęściej wybieranych suszonych owoców. Są skarbnicą witamin, minerałów, wartości odżywczych i niezbędnym elementem diety osób prowadzących zdrowy tryb życia.

Zatem czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, które z nich – figi czy daktyle – są lepsze?

Figi suszone dostarczają naszemu organizmowi między innymi: witaminy B6, miedzi, manganu potasu, kwasu pantotenowego oraz fitosteroli, które pomagają w normalizacji cholesterolu we krwi. Są dobrym dostawcą wapnia, który wzmacnia kości i magnezu, który ma zbawienny wpływ na walkę ze stresem. Witamina B6 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a także pomaga w utrzymaniu właściwego metabolizmu. W porównaniu do daktyli mają mniej kalorii i cukrów. Są bogatsze w witaminę K, wapń i selen. Proces suszenia pozwala na ich długie przechowywania i zachowanie odpowiednich wartości odżywczych, witamin i minerałów. Uważane są za zdrową i pełnowartościową przekąskę, którą można spożywać samodzielnie prosto z opakowania. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do słodkich śniadań, deserów i wypieków.

Daktyle suszone są dobrym źródłem błonnika, niacyny oraz witamin B5, B6 i kwasu foliowego. Mają również niższy indeks glikemiczny. Są bardzo słodkie w smaku i dostarczają dużą ilość zdrowej energii. Zaleca się ich spożywanie po intensywnym wysiłku fizycznym. Pomagają w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji. Mają pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego. Regularne spożywanie suszonych daktyli pozwoli Ci uchronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Jesteś sportowcem? Powinieneś w swojej diecie codziennie spożywać garść daktyli. Jest to niezastąpione źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Ciekawostka! Co oznacza biały nalot występujący czasami na suszonych owocach?

*Biały nalot, który czasami pojawiają się na suszonych owocach, nie jest pleśnią, ale naturalnym cukrem, który wytrąca się z owoców. Cukier wydobywa się na powierzchnię owoców i ulega tam krystalizacji. Jego pojawienie się na owocu znaczy po prostu, że w danej odmianie/partii znajduje się wysoka zawartość naturalnych cukrów. Biały osad jest zatem zjawiskiem pozytywnym i świadczy o wysokiej jakości owoców.