Close
Close

Liście laurowe – właściwości i przeciwwskazania.

Liście laurowe to ziele, które jest używane w każdym polskim domu. Liście te stanowią idealną przyprawę do wszelakich potraw dodając im smaku i aromatu, ale także posiadają wiele zastosowań zdrowotnych. Dzisiaj postanowiliśmy, że przybliżymy Wam ich działanie i podamy przepis na nalewkę z liści laurowych.

Laurowe liście wspomagają pracę wątroby i mają pozytywne działanie na stawy. Często stosuje się je sporządzenia naparu lub oleju, który można wykorzystywać na różne schorzenia.

Napar z liści laurowych stosuje się na dolegliwości stawów i układu kostnego. Wspomaga on leczenie artretyzmu oraz reumatyzmu. Jest także wskazany dla osób na diecie i tych, które mają problemy z nadwagą. Liście laurowe pobudzają układ trawienny, usuwają resztki niestrawionych pokarmów, co ułatwia odchudzanie. Bedzie także doskonałym lekiem na zgagę oraz wzdęcia. Czasami liście laurowe są stosowane u osób walczących z cukrzycą, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi i regulują zły cholesterol. Zawarte w nim fitoskładniki poprawiają funkcjonowanie serca oraz zmniejszają ryzyko zawału. Wykazuje także właściwości antyrakowe.

Jak przygotować napar z liści laurowych?

Wystarczy, że zmielisz łyżkę tego ziela i zalejesz go gorącą wodę. Później odstaw do zaparzenia na około 5 minut. Taki napar możesz spożywać wspomagająco 1-2 razy dziennie, ale maksymalnie przez 5 dni. Pamiętaj, że nadmiar liści laurowych może być toksyczny.

Liście laurowe możesz stosować również zewnętrznie. Olej powstały z tego ziela można wcierać w bolące miejsca. Ma on właściwości bakteriobójcze i polecany jest w leczeniu trądziku, a wcierany w skórę głowy pomaga w walce z łupieżem, wzmacnia włosy, nadaje im blask, pobudza cebulki oraz mieszki włosowe do pracy. Olej z liści laurowych znajduje się w wielu znanych i lubianych kosmetykach.

Chcesz sam przygotować olej z liści laurowych? Nic prostszego.

Weź około 20g rozdrobnionych liści laurowych i zalej 200ml oleju np. słonecznikowego i odstaw na 10 dni.
Zalecany jest on do aplikacji w przypadku bólów reumatycznych i artretycznych. Można go również stosować punktowo na wypryski i stany zapalne.

Liść laurowy – skutki uboczne i przeciwwskazania

Ze względu na silne działanie, liść laurowy nie jest wskazany dla dzieci, osób starszych oraz ciężarnych kobiet. Spożywany w nadmiernych ilościach wykazuje działanie toksyczne, dlatego naparu nie powinno się spożywać dłużej niż przez pięć dni.

Liście laurowych możesz także używać do wszelakich zup np. do zupy fasolowej, grochowej, kapuśniaku, żurku, flaczków czy krupniku. Dodając liście do peklowania mięs, marynowania grzybów, warzyw i ryb wzbogacisz ich smak i aromat. Możesz także dodać je do bigosu, sosów, gulaszów, pieczeni z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny.

Śledź nas na Facebooku i bądź na bieżąco z nowościami —> https://www.facebook.com/delibakalie