Close
Close

Morwa biała – wartości odżywcze i zastosowania lecznicze.

Morwa biała jest drzewem pochodzącym ze wschodniej Azji. Uprawiana jest jednak na całym świecie. Morwa cieszy si e coraz większym zainteresowaniem z uwagi na cenne właściwości prozdrowotne. Obecna jest w suplementach diety, wykorzystywana do produkcji soku oraz znana jest wersja suszona. W naszym artykule przybliżymy Wam kto powinien korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Suszona morwa biała zawiera żelazo, chrom i miedź, które wspierają właściwe działanie układu odpornościowego. Cennym składnikiem są również flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki i wykazują działanie antybakteryjne. Z kolei pektyny – błonnik rozpuszczalny występujący w owocach – wspomagają pracę jelit.

Morwa biała:

  • pomaga zmniejszyć wchłanianie węglowodanów,
  • wspiera regulowanie poziomu glukozy we krwi,
  • wspomaga walkę z wolnymi rodnikami,
  • pomaga przeciwdziałać miażdżycy.

Morwa biała zasłynęła przede wszystkim wśród osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Zawarte w niej składniki aktywne pomagają w hamowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Jako że nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, nie odkładają się w tkance tłuszczowej.

Składniki aktywne zawarte w morwie białej przyczyniają się nie tylko do regulowania poziomu cukru we krwi, ale także lipidów. Badania naukowe wykazały, że przyjmowanie mieszaniny wodnego ekstraktu morwy białej, wodnego ekstraktu z liści banana i korzenia żeń-szenia pomaga obniżyć stężenie utlenionych form LDL1.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z morwą białą

Zalicza się do nich m.in. ciążę i okres karmienia piersią, przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu, przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi. Warto także pamiętać o ewentualnych skutkach ubocznych suplementacji, np. wzdęć, łagodnej biegunki czy zawrotów głowy.

Herbatka z morwą białą – kiedy najlepiej ją pić?
Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli herbatę z morwy będziemy spożywać około 15 minut przed posiłkiem. W ten sposób związek DNJ zawarty w liściach herbaty zapobiegnie wchłanianiu cukrów, które dostają się do żołądka.