Close
Close

Suszona żurawina, czyli czerwona bomba odżywcza.

Suszona żurawina ma duży potencjał prozdrowotny. Wykorzystywana jest w fitoterapii, w produkcji żywności, suplementów diety lub sama w sobie jest wspaniałym dodatkiem potraw. I tych słodkich, ale także wytrawnych. Żurawina suszona zawiera kwasy organiczne, związki fenolowe i inne, dzięki czemu suszona żurawina posiada właściwości lecznicze.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość tzw. związku laktonowego, który ma działanie przeciw bakteryjne. To dzięki zawartości tego związku żurawina jest stosowana podczas infekcji na pęcherz moczowy.

Ciemnoczerwona barwa suszonej żurawiny oznacza wysokie zawartości antocyjanów oraz polifenoli roślinnych – flawonoidów oraz rutozydu. Te substancje sprawiają, że żurawina posiada właściwości lecznicze w przypadku chorób naczyniowo-sercowych, a także ma właściwości przeciwnowotworowe. Żurawina, dzięki zawartości kemferolu i kwercetyny, ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwalergiczne poprzez uwalnianie histaminy.

Najważniejsze! Związki terpenowe, które są zawarte w powłoce woskowej żurawiny, wykazują właściwości blokowania wzrostu komórek nowotworowych.

Suszona żurawina zawiera także wiele witamin i związków mineralnych. Dostarcza nam beta-karoten oraz luteinę.

Ile żurawiny dzienne musimy spożywać?

Spożywanie żurawiny pod postacią naturalnego owocu, suszonego owocu, herbaty, soku jest bezpieczne dla zdrowia. Im bardziej naturalna forma tego produktu, tym większa jest w nim biodostępność związków odżywczych. Duża dawka żurawiny dla osoby dorosłej bez przeciwwskazań nie jest szkodliwa. Ograniczenia występują jedynie w stosunku co do dzieci, u których nadmiar żurawiny może powodować dolegliwości żołądkowe.

suszona żurawina

Zastosowanie żurawiny suszonej w kuchni jest ogromnie szerokie. Ile gospodyń, tyle pomysłów. Żurawina suszona wykorzystywana jest jako dodatek do mięs, sosów czy serów. Jej naturalna słodycz sprawia, że idealnie pasuje jako dodatek do słodkich wypieków, ciast czy deserów. Wykorzystywana jest do produkcji batonów fit. Idealnie komponuje się z sałatkami owocowymi i warzywnymi.

W naszym sklepie znajdziecie żurawinę suszoną ciętą, żurawinę suszoną całojagodową.

Smakoszu dla Ciebie polecamy żurawinę w czekoladzie jako alternatywę dla wysokoprzetworzonych, niezdrowych słodyczy.

Deli Bakalie sklep to świat suszonych owoców z całego świata. Oferujemy Wam także: suszone morele, suszone śliwki, suszone jabłka, suszone brzoskwinie, suszone gruszki i wiele innych pyszności.