Wyświetlanie jednego wyniku

  • Orzeszki pinii

    21,00 165,00 

Rodzaje i właściwości fasoli

Fasola jest doskonałym źródłem białka, to bardzo wartościowy produkt, który powinien jak najczęściej gościć na stole. Jest łatwa w uprawie i odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, suszone ziarna fasoli można długo przechowywać bez utraty ich właściwości. Bogata w substancje odżywcze i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaletą fasoli jest jej wszechstronne zastosowanie w kuchni, może być składnikiem zup, sosów, sałatek, potraw jednogarnkowych, past kanapkowych, jak i ciast oraz deserów na słodko. Surowa fasola nie nadaje się do spożycia, należy ją ugotować przed zjedzeniem. Przygotowanie jest bardzo proste, ale warto pamiętać, aby ją wcześniej namoczyć, najlepiej dzień przed planowanym gotowaniem. Nasiona należy zalać większą ilością wody, ponieważ w trakcie pęcznieje i wchłania płyn, zwiększając swoją objętość.

W naszej ofercie znajduje się fasola czerwona, fasola jaś, fasola kontra i fasola orzełek. Właściwości fasoli to przede wszystkim pełnowartościowe białko, które syci i odżywia, ale także dostarcza sporo rozpuszczalnego błonnika usuwającego z organizmu nadmiar cholesterolu i wspomagającego prawidłową pracę jelit. Jest bogata w wapń, potas, fosfor i lekkostrawną skrobię oraz substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych. W przeciwieństwie do grochu nie zawiera sodu, a niektóre jej gatunki dostarczają żelazo, selen, kwas foliowy oraz dobroczynny cynk. Fasola może powodować wzdęcia i gazy, dlatego nie powinny jej jeść kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby starsze, dzieci oraz osoby zmagające się z zaparciami. Fasola Jaś jest częstym gościem na stołach przede wszystkim ze względu na swój niepowtarzalny smak i rozmiar. Świetnie sprawdza się jako składnik zup, pasztetów, potraw jednogarnkowych z dodatkiem mięsa, grzybów i warzyw oraz dań wegetariańskich. Najlepiej komponuje się z przyprawami nadającymi aromatu tj. majeranek, kminek, lubczyk, pieprz czarny, ziele angielskie i liść laurowy.

Fasole – biała i czerwona

Fasola czerwona to jednoroczna roślina strączkowa łatwa w uprawie w warunkach ogrodowych. Na 100g surowego produktu zawiera 24,4 g białka, 0,3 g tłuszcze, 59,8 g węglowodany. Jest bogata w witaminy z grupy B, C, E, D, potas,fosfor, żelazo, cynk, wapń, magnez oraz aminokwasy tj. arginina, lizyna, histydyna. Wartość kaloryczna surowego produktu wynosi 310 kcal na 100 g. Fasola ze względu na wysoką zawartość błonnika jest uważana za produkt dietetyczny, a pod względem zawartości białka może zastąpić mięso lub ryby. Wartość odżywcza białej fasoli nie różni się zbytnio od czerwonej odmiany. Dostarcza na 100 g surowej fasoli 22,3 g białka, 1,5 g tłuszcze, 60,8 g węglowodany, 12,3 g błonnika pokarmowego. Jest źródłem witamin B1, B9, E, K, PP, minerałów tj. żelazo, fosfor, miedź, mangan, cynk, magnez. Wartość kaloryczna na 100 g wynosi 298 kcal. Zawartość błonnika w obu jest wystarczająco duża, więc jedna szklanka ziaren zapewnia codzienne zapotrzebowanie organizmu. Biała fasola jest mniej kaloryczna od czerwonej, dlatego częściej pojawia się w dietetycznym menu. Jeśli chodzi o strawność, czerwona fasola jest znacznie dłużej trawiona co przekłada się na dłuższe uczucie sytości. W kuchni biała fasola jest częściej wybierana do przygotowywania potraw, z kolei czerwony kolor lepiej sprawdza się w przypadku przystawek i sałatek. Dlaczego fasola jest cennym składnikiem w codziennej diecie? Między innymi wzmacnia włosy, paznokcie, poprawia kolor skóry i zmniejsza poziom cukru we krwi. Poprawia funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych.