Close
Close

Mak jako źródło wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych.

Nasiona maku niebieskiego są jednym z najpopularniejszych składników wielu dań w polskiej kuchni. Znany od pokoleń i ceniony wśród gospodyń. Jest rośliną oleistą bogatą w tłuszcze głównie nienasycone, które korzystnie wpływają na zdrowie. Zawartość tłuszczy sprawia, że mak jest wysoko kaloryczny. Mak jest także bogaty w składniki mineralne. W szczególności w wapń i fosfor. Jest dobrym źródłem magnezu, cynku, potasu, miedzi i żelaza. Dostarcza witamin z grupy B, witaminę A, D i E. Jego ziarna są bogate w błonnik pokarmowy. Jest źródłem węglowodanów nieprzyswajalnych, ale pełniących niezwykle ważną rolę w zachowaniu odpowiednich funkcji przewodu pokarmowego, które usprawniają wypróżnianie się oraz detoksykację organizmu. Stosowane w fitoterapii kwiaty maku są bogatym źródłem śluzów, readyny oraz kwasu mekonowego.

W naszym sklepie znajdziecie:

  1. Mak niebieski to źródło wapnia, który odgrywa bardzo ważna rolę budulcową oraz regulacyjną. Niezbędny jest w procesie kurczenia si e mięśni, przewodzenia impulsów nerwowych, krzepliwości krwi czy regulacji procesów zapalnych. Ma także właściwości uspokajające. Zawdzięcza je związkom z grupy alkaloidów. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe odgrywają niezwykle ważną rolę w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
  2. Mielony mak znajduje zastosowanie w każdej kuchni. Jest cenionym i niezastąpionym elementem każdego makowca i wszelakich słodkich dań oraz wypieków. Jest także cenionym i chętnie wykorzystywany w kuchni azjatyckiej jako element dań wytrawnych.
PIECZ RAZEM Z NAMI!

Domowy zeszyt babci skrywa niezwykłe i pyszne przepisy na smakołyki, którymi się z Wami chętnie dzielimy.

MAKOWIEC ZWIJANY

Składniki:

75 dag mąki pszennej
1 i 1/2 kostki margaryny
8 dag drożdży
3 żółtka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka kwaśnej śmietany
2 łyżki cukru kryształu
1/3 łyżeczki soli

CIASTO

Margarynę posiekać z mąką, solą i proszkiem do pieczenia. Zrobić rozczyn z drożdży i cukru. Gdy będzie płynny – wlać do mąki. Dodać żółtka i śmietanę. Dobrze wyrobić ciasto. Utoczyć kulę i zanurzyć w zimnej wodzie. Gdy wypłynie i zacznie pękać – wyjąć i ułożyć na deseczce, by ciasto obciekło z wody.

Składniki:

40 dag maku
15 dag masła
3/4 szklanki płynnego miodu
1 cukier waniliowy
10 dag orzechów krojonych
1 olejek migdałowy
10 dag rodzynek
10 dag migdałów krojonych
1/2 szklanki cukru
4 żółtka
6 białek
1/3 łyżeczki soli

MASA MAI

Wykonanie: Mak sparzyć i dwukrotnie zemleć. Masło roztopić i dodać miód, cukier, cukier waniliowy, mak, bakalie, żółtka, sól, olejek. Wszystko dobrze wymieszać. Podsmażyć. Białka ubić i wmieszać do przestudzonego maku. Ciasto podzielić na dwie części (lub wg uznania). Każdą część rozwałkować. Na powierzchnię ciasta nałożyć i rozsmarować masę makową. Zwinąć w rulon i luźno w papier do pieczenia. Włożyć do wąskiej formy. Nakłuć patyczkiem w kilku miejscach. Żeby zapobiec w trakcie pieczenia „odchodzeniu” skórki, należy włożyć formę z ciastem do otwartego piekarnika, na grzanego do temp. ok. 50°C. Po upływie ok. 1/2 godz. zamknąć drzwiczki piekarnika i zwiększyć jego temperaturę do 180°C. Piec ciasto przez ok. 45 min. Jeżeli będziemy przy pieczeniu korzystać z dużej blachy, należy pamiętać o dokładnym zawinięciu ciasta w papier do pieczenia.