Close
Close

Orzeszki piniowe – poznaj ich właściwości i wykorzystanie

Orzeszki piniowe zwane także orzeszkami pini lub piniolami to orzechy, które posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Na wstępie jednak przybliżmy sobie skąd biorą się piniole. Orzeszki pini to jadalne nasiona kilku rodzajów sosny.

Orzeszki pini posiadają niezliczone wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Wyróżniają się przede wszystkim bogatym źródłem witaminy K. Taką samą zawartością tej witaminy mogą się pochwalić orzechy nerkowca. Inne orzechy tej witaminy nie posiadają lub posiadają w znikomych ilościach. Niektórzy stosują orzeszki piniowe do leczenia zawrotów głowy, suchego kaszlu, reumatyzmu czy zaparć. Wróćmy jeszcze do witaminy K. Odpowiada ona za proces krzepnięcia krwi, zmniejsza nadmierne krwawienia miesiączkowe, hamuje rozwój nowotworów i uwapnia kości, dzięki czemu chroni nas przed osteoporozą.

orzeszki pini

Orzeszki pini to także bogate źródło: niacyny, która pozytywnie wpływa na układ nerwowy, stan skóry oraz potasu, który obniża ciśnienie tętnicze.
Pamiętajcie! Piniole zawierają najwięcej cynku, który poprawia płodność, dlatego uważane są za afrodyzjak.
Liczne badania wykazały także, że orzeszki piniowe mogą zapobiec cukrzycy typu 2, kamieniom żółciowym i sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu.
Orzechy pini zalecane są także podczas diety odchudzającej. Pomagają w kontrolowaniu masy ciała poprzez hamowanie apatytu oraz zapewniają uczucie sytości. Jedzenie orzechów przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki.

Zróżnicowana, pełnowartościowa dieta wydłuża życie! Bakalie i orzechy są jej idealnym uzupełnieniem.

Jak wykorzystać orzeszki piniowe?

Orzechy pini są miękkie i delikatne w smaku oraz bardzo aromatyczne. We włoskiej kuchni wykorzystywane są do przyrządzania pesto. Piniole idealnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, deserów, mięsa, dań z makaronem. Ciekawym połączeniem jest zestawienie jagnięciny, łagodnych serów i pinioli. Na bazie orzeszków wytwarza się olej piniowy oraz miód piniowy.

Deli Bakalie sklep – orzechy i suszone owoce całego świata!
Gorąco polecamy: orzechy nerkowca, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy pekan, orzechy makadamia, migdały, pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy ziemne. U nas znajdziecie także przepyszne orzechy w aksamitnej czekoladzie oraz przekąski na słono i na słodko.