Close
Close

Dlaczego warto jeść suszone śliwki?

Suszone śliwki to idealne źródło witamin takich jak: A, C, E, B6 oraz K. W ich składzie znajdziemy także polifenole, wapń, potas, fosfor, magnez i żelazo. Śliwki suszone zawierają pektyny, które mają korzystny wpływ na układ pokarmowy i regulują procesy trawienne. Śliwki zawierają aż 7,1g błonnika w 100g. To o wiele więcej niż świeże śliwki. Owoce te, w formie suszonej, są także bardzo ważnym źródłem boru, który wpływa na dostępność wapnia i zapobiega osteoporozie.

Wysoka zawartość błonnika sprawia, że śliwki suszone zapobiegają wchłanianiu cholesterolu. Potas natomiast pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi oraz wspomaga leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych.

Należy pamiętać, że suszone śliwki zawierają sorbitol, który ma właściwości przeczyszczające. Jego nadmierne spożycie może doprowadzić do wzdęć, skurczy jelit i biegunek, a u osób z zaparciami wywoła odruch wypróżnienia.
Śliwki to bogactwo naturalnych witamin i przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na cerę i ciało.

Woda z suszonych owoców. Jak działa?

Woda z suszonych owoców wspomaga działanie układu pokarmowego. Dostarcza pewnych witamin, minerałów i jest niskokaloryczna. Pita wieczorem może pomagać uporać się z bezsennością, a rano pobudza i orzeźwia.

Ile jeść dziennie suszonych śliwek?

Musisz pamiętać, że obecnie eksperci zalecają by dziennie spożywać 50g śliwek, co odpowiada około 5-6 sztukom. Dla uzyskania lepszych efektów lub przy szczególnym zapotrzebowaniu możesz zwiększyć swoją porcję do 100g.
Śliwki suszone idealnie sprawdzają się jako składnik kompotu. Są bardzo popularnym dodatkiem do bigosu staropolskiego oraz do schabu. Można z powodzeniem nadziewać nimi mięso, pasztet czy różnorodne rośliny. Solo idealnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska.