Close
Close

Suszona aronia jako jeden z najzdrowszych owoców na świecie.

Suszona aronia jest nazywana potocznie super owocem. Znana jest z wielu właściwości prozdrowotnych. Czym dokładnie się wyróżnia? Do czego można ją stosować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zacznijmy jednak od początku. Aronię dzielimy na czerwoną i czarną. Czerwona jest uprawiana jednak w celach dekoracyjnych ze względu na intensywny kolor liści i owoców. Czarna jest natomiast uprawiana w celach jadalnych i leczniczych. Aronia wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym na szeroką skalę. Aronia suszona zawdzięcza swoją barwę wysokiej zawartości polifenoli, czyli antyoksydantów. Chronią one organizm przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników.

Suszone owoce aronii są powszechnie stosowane do wytwarzania wielu produktów zielarskich.

Ciekawostka! Rdzenni Amerykanie używali aronii jako środek łagodzący przeziębienie.

Właściwości aronii suszonej

Chroni ona komórki, tkanki i naczynia krwionośne. Poprawia krążenie i reguluje ciśnienie krwi. Ułatwia przemianę materii, reguluje gospodarkę tłuszczową, a także łagodzi dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby. Aronia suszona przeciwdziała miażdżycy i chorobom serca. Warto też zaznaczyć, że po aronię powinny sięgać osoby, który mają choroby oczu, zapalenie pęcherza.
Suszona aronia jest idealna jako dodatek smakowy i aromatyczny do zielonej lub czarnej herbaty. 1 łyżeczkę aronii na szklankę herbaty.
Aronia sama w sobie jest cierpka w smaku, dlatego warto sięgać po tą suszoną.

Aronia wykazuje także silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Polecana jest w okresach jesienno-zimowych, gdzie jesteśmy narażeni na częste przeziębienia. Ma także działanie moczopędne, indukuje enzymy wątrobowe i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Często polecana jest podczas leczenia grypy. Ma właściwości przeciwzapalne. Ma niską zawartość tłuszczu, ale zawiera cenny błonnik pokarmowy i składniki odżywcze.

Przeczytaj: Jagody goji, czyli najzdrowsze owoce świata.

Bądź z nami na bieżąco! —> Facebook DeliBakalie